Betonowe domy Twoją fortecą

Jeśli obszar, w którym mieszkasz, był przedmiotem trzęsień ziemi, inwazji owadów i pożarów, i mógłbyś mieszkać w typie mieszkania, które byłoby w stanie wytrzymać wszystkie te niebezpieczeństwa, dlaczego nie miałbyś tego zrobić? Domy betonowe mają niesamowitą odporność na wszystkie powyższe czynniki i są powszechnie używane na Florydzie i w innych miejscach dotkniętych huraganem, ale ich popularność nie rozprzestrzeniła się na zachodnie wybrzeże.

Dzięki swojej unikalnej konstrukcji wiele domów przetrwało pożary w Kalifornii. Pat Callahan jest właścicielem betonowego domu poza Escondido, który ucierpiał tylko podczas pożaru w październiku Witch Creek. Chociaż okna winylowe zostały stopione, dom pozostał.

Inną historią sukcesu była Lorraine Aledort i jej betonowy dom o powierzchni 5500 stóp kwadratowych w pobliżu Ramony. Ulepszenia w jej domu obejmowały:

Betonowe dachówki, klejone, aby były odporne na silne wiatry.

Zraszacze przeciwpożarowe do wnętrz (obecnie lokalny wymóg budowlany).

Ponadgabarytowe drewniane belki wytrzymują dłuższe działanie ciepła niż ich mniejsze odpowiedniki.

Awaryjny generator prądu.

Zbiornik na wodę o pojemności 10000 galonów do wykorzystania w przypadku pożaru.

Okna aluminiowe klasy handlowej z bardzo grubym szkłem hartowanym.

Ściany zewnętrzne miały grubość jednej stopy, w tym stal zbrojeniową umieszczoną w betonowych formach w celu ochrony przed zniszczeniami spowodowanymi trzęsieniem ziemi.

Po trzech i pół roku spędzonych na budowie domu, Lorraine i jej mąż mieszkali tam zaledwie kilka tygodni, kiedy wybuchł pożar. Krajobraz był poczerniały, ale szkody były spowodowane tylko przez dym. Koszt budowy w porównaniu z porównywalnym domem z drewna był o około dwadzieścia procent wyższy; Lorraine uważa te pieniądze za dobrze wydane

Inżynier konstrukcyjny, George Easton, opisuje konstrukcję betonową podobną do montażu klocków Lego. „Bloki” to formy styropianowe, zwane izolowanymi formami betonowymi, do których wlewa się beton. Następnie formy pozostawia się na miejscu, aby służyć jako izolacja i podkład dla sztukaterii na zewnątrz lub płyt kartonowo-gipsowych od wewnątrz ”.

Ściany mogą zapewnić klasę energetyczną R-50 i wymagają około 44 procent mniej energii do ogrzewania i 32 procent mniej energii do chłodzenia w porównaniu z tradycyjnym domem z drewna.

Jeśli domy betonowe są tak skuteczne w walce z klęskami żywiołowymi, dlaczego nie są szeroko stosowane? Częścią problemu jest brak wiedzy w budownictwie na temat konstrukcji betonowych. Mimo że konstrukcje betonowe są zatwierdzone przez przepisy krajowe, wielu inspektorów ma niewielką wiedzę na temat kontroli konstrukcji.

Wielu budowniczych uważa, że ​​przyszłość szeroko rozpowszechnionego budownictwa betonowego wymaga od dominującego gracza w branży budowlanej, aby wystąpił i powiedział „damy radę”, a inni pójdą w jego ślady.

mieszkania od dewelopera Warszawa

 

Leave a Comment