Plaga nadwagi

Nadwaga jest w obecnych czasach istną plagą. Wydaje się również, że promowana od jakiegoś czasu moda na otyłe sylwetki może przyczynić się do wzrostu tego zjawiska. Problem otyłości jest szczególnie widoczny w Stanach Zjednoczonych Ameryki a także w Wielkiej Brytanii.

Nadwaga może wynikać z wielu rożnych przyczyn: trybu życia, diety, różnych problemów zdrowotnych. Poza tym każda osoba ma inne uwarunkowania genetyczne, które nie tylko decydują o tym jak łatwo organizm gromadzi tłuszcz, ale też kwestie apetytu, upodobań żywieniowych, skłonności do wysiłku fizycznego itd.

Otyłość o charakterze choroby cywilizacyjnej spowodowana jest złą dietą i trybem życia. W Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale też innych krajach naszego kręgu cywilizacyjnego tryb życia bardzo dużej części społeczeństwa jest siedzący. Rano śniadanie, samochód, praca w za biurkiem, znowu samochód, czasem jedzenie kupione i spożyte bez wychodzenia z auta.

Przeciwstawiają się tej złej sytuacji trendy popularności biegania, jazdy na rowerze i innych aktywności fizycznych. Bardzo popularny jest fitness. Jednak pojawił się też zły trend – moda na sylwetki za szczupłe.

Z drugiej strony ostatnio widać trend polegający na tym, że osoby poważnie otyłe afiszują się ze swoją sylwetką, na zasadzie “walki z dyskryminacją”. Być może jest to też takie trochę odbicie od mody na przesadnie chude sylwetki. Problem polega na tym, że taka moda może u wielu ludzi zredukować bodźce do korekty niezdrowej diety i/lub nieodpowiedniego trybu życia albo leczenia stanów chorobowych będących przyczyna nadwagi. Trzeba bowiem podkreślić, że nadwaga jest stanem niepożądanym – nieważne z jakiego powodu się pojawiła. Może prowadzić między innymi do nadciśnienia a to z kolei może doprowadzić do problemów z sercem.

Dlatego ważne jest promowanie utrzymywania odpowiedniej wagi – bez przesady w jedna a ni druga stronę. W przypadku nadwagi spowodowanej stanem chorobowym należy się leczyć. Natomiast nadwaga spowodowana nieodpowiednią dietą i/lub trybem życia wymaga korekty zarówno diety i/lub trybu życia. Często niewielkie zmiany mogą dać zadawalające efekty. Na przykład redukcja ilości kalorii plus jeden spacer dziennie. Oczywiście odchudzanie w przypadku każdej osoby może wyglądać inaczej. W przypadku poważniejszej nadwagi można wspomóc się suplementami diety. Tabletki na odchudzanie są dostępne w wielu sklepach internetowych. Przed zakupem należy jednak dowiedzieć się na czym polega działanie różnych typów specyfików wspomagających odchudzanie a także zapoznać się z opiniami osób, które z konkretnych suplementów korzystały. Tabletki na odchudzanie i w ogóle substancje wspomagające redukcję wagi powinny być tylko dodatkiem do zmian diety i/lub trybu życia.

1 thought on “Plaga nadwagi”

Leave a Comment