Kłopoty z kręgosłupem

Nasz kręgosłup jest kolumną kości (kręgów) podpieraną razem przez mięśnie, ścięgna oraz więzadła a usytuowanie kręgów względem siebie ustalane jest przez amortyzujące dyski. Problem w jakiejkolwiek części kręgosłupa może być przyczyną bólu pleców. Dla niektórych ludzi ból pleców jest po prostu niedogodnością. Są jednak też takie przypadki kiedy ból jest przejmujący i wykluczający z normalnego życia.

 https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/blog/ 

Większość bólów kręgosłupa – nawet silnego bólu pleców – znika sama w ciągu czterech do sześciu tygodni. Chirurgia jest rzadko nieodzowna w leczeniu bólu pleców i jest ogólnie korzysta się z niej jedynie w ostateczności.

Częstą przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie mięśni (zapalenie) albo więzadeł (zwichnięcie, skręcenie, zwyrodnienia). Zapalenia i skręcenia mogą zaistnieć z wielu powodów, w tym niewłaściwego dźwigania, złej postawy i braku regularnych ćwiczeń. Nadwaga może podnieść ryzyko wystąpienia naprężeń i skręceń kręgosłupa.

Ból pleców może również wynikać z bardziej groźnych urazów, takich jak złamanie kręgu lub zerwanie dysku. 

Możliwe przyczyny bólu pleców to:

Przepuklina dysku, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, otyłość,  infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek), choroba zwyrodnieniowa stawów, 

zapalenie kości i szpiku, zła postawa, reumatoidalne zapalenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, choroba Pageta kości, osteoporoza, złamanie kręgosłupa, skręcenia i odkształcenia, Zwężenie kanału kręgowego.

Leave a Comment